ż wybierają ten system napędzający energię cieplną. Niezależnie, czy decydujemy się na panele słoneczne czy kolektory słoneczne, montaż przebiega sprawnie i na pewno jest opłacalny. Zastanowienia wymaga wybór firmy, która założy nam instalację. Jest ich obecnie mnóstwo, ponieważ rynek dopiero się rozwija. Działają one prężnie, a pracownicy służą pomocą w wyborze odpowiedniego systemu. Doradzą, w jaki sposób korzystać z zamontowanej instalacji i wyjaśnią, jak energia odnawialna wpływa na możliwość obniżenia rachunków. Ceny instalacji danego systemu są zróżnicowane i zależą od jego rodzaju, możliwości technicznych budynku, a także od oferty konkretnej firmy. W dłuższej perspektywie czasu taka instalacja zwraca się z nadwyżką. Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko efekt w postaci bycia "eko", ale także krok w przyszłość polegający na znacznym obniżeniu rachunków za energię cieplną.
Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się
Kolektory słoneczne gromadzą ciepło pochłaniając światło słoneczne. Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się do urządzenia do słonecznego podgrzewania ciepłej wody, ale może odnosić się do dużych instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.
W mediach możemy natomiast usłyszeć że
Każdy z nas na jakimś etapie życia zorientował się, że stan środowiska naturalnego nie jest najlepszy, a co gorsza - to my, ludzie, mamy destrukcyjny wpływ na naturę. W mediach możemy natomiast usłyszeć, że jeśli nie zawrócimy z drogi trucia i niszczenia przyrody, to już za kilka lat Ziemia znajdzie się w punkcie krytycznym, z którego nie będzie odwrotu. Co to oznacza bezpośrednio dla nas? Otóż mniej więcej to, że przyszłe pokolenia będą żyły na świecie co chwila nawiedzanym przez ekstremalne kataklizmy. Jeśli tego nie chcemy, to możemy zacząć przeciwdziałać tym drastycznym zmianom już teraz, i to na swoim własnym podwórku! Nie musimy nawet robić zbyt wiele, wystarczy, że w kręgu naszych zainteresowań znajdzie się fotowoltaika. Termin zdecydowanie nie jest nowy, jednak nabierający aktualnie zupełnie nowego znaczenia. Energia odnawialna jest tym, na co każdy z nas powinien obecnie postawić, chcąc chronić planetę przed gwałtownymi zmianami klimatu i nie tylko. Kolektory słoneczne pomogą nam w pozyskiwaniu energii słonecznej, którą zamienią na prąd, dzięki czemu przysłużymy się pozytywnie Ziemi.
Zdajemy sobie przecież sprawę z tego
Wszyscy jesteśmy już chyba zmęczeni ciągłą walką ze smogiem i innymi negatywnymi skutkami działalności człowieka, która jednak przede wszystkim negatywnie odbija się na środowisku, w którym żyjemy. Zdajemy sobie przecież sprawę z tego, że nasza planeta nie jest nam dana raz na zawsze i powinniśmy o nią dbać. Dlaczego więc tego nie robimy, lub robimy tak mało? Oczywiście, każde, nawet najmniejsze działania mające na celu stan poprawy środowiska naturalnego, są potrzebne i godne pochwały. Musimy jednak zacząć myśleć bardziej długofalowo i na nieco większą skalę. Wówczas istnieje szansa, że nasze działania nie będą szły na próżno. Hasło "fotowoltaika" jest z pewnością znane części z nas, jeśli nie większości. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś nad nim na poważnie? Pewnie nie. A szkoda, bo energia odnawialna jest bez wątpienia naszą przyszłością i trzeba zdecydowanie iść w jej stronę. Dzięki temu, że zainwestujemy w kolektory słoneczne, będziemy nie tylko posiadać własne, niezależne źródło energii, ale przede wszystkim przyczynimy się w znacznym stopniu do poprawienia się stanu środowiska.